Barista - czyli człowiek od parzenia kawy - Świat kawy

kursy dla baristów poznań

I nic w tym dziwnego -

Niektórym trudno jest sobie wyobrazić poranka bez filiżanki kawy. I nic w tym dziwnego - kawa dzięki zawartości kofeiny wykazuje ponadprzeciętne właściwości pobudzające organizm zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Przez wie

Barista - czyli człowiek od parzenia kawy - Świat kawy kursy dla baristów poznań
le lat wokół kawy nagromadziło się bardzo dużo mitów i kontrowersyjnych informacji. Bywały czasy, że była uznawana za niezdrową, potem za zdrową i wszystko się tak przeplatało. Obecnie, po wielu badaniach, można stwierdzić, że kawa jest napojem, który korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, o ile nie przesadzamy z wypijaną ilością. Sugerowaną idealną opcją są 3 filiżanki dziennie. Ciekawe jest także to, że preferencje smakowe dotyczące kawy są bardzo zróżnicowane. Dla niektórych ideałem jest typowa kawa włoska - czarna, mocna, gęsta - na przykład espresso. Inni wolą rozcieńczone napary, jak americano, a jeszcze inni preferują lekką kawę z dodatkiem mleka, jaką jest macchiato, cappuccino czy latte. Jednak niezależnie od gustów smakowych, powinniśmy wybierać ziarna kawy wysokiej jakości. Kawa włoska jest uznana za jedną z najlepszych, a że sprzedaż kawy jest prowadzona na bardzo szeroką skalę, nie będziemy mieli żadnych problemów z jej zdobyciem.


Sprzedaż kawy z każdym rokiem wzrasta

Dziś wiele osób dba o swoje zdrowie. Niektórzy ludzie zwracają uwagę na każdy kęs wkładany do ust i każdy łyk napoju. Do niedawna sądzono, że herbata jest dużo zdrowsza od kawy. Jednak dziś naukowcy nie są już tak tego pewni. I wymieniają także zalety kawy. Pod warunkiem, że nie pije się jej litrami i nie jest zbyt mocna. Bo taka rzeczywiście może zaszkodzić. W każdym przypadku wskazany jest umiar. Na pewno mniej od kawy sypanej szkodzi kawa włoska lub cappuccino, czy nawet ta z ekspresu. Lecz niektórzy ludzie uwielbiają kawę po turecku. I ci muszą uważać dla dobra swojego zdrowia, aby nie przesadzić z jej ilością. Sprzedaż kawy z każdym rokiem wzrasta, gdyż jest to bardzo popularny napój i jednocześnie smaczny z domieszką mleka lub śmietanki. W samej Brazylii która jest największym producentem kawy na świecie sprzedaje się jej 2,45 milionów ton rocznie. Główną giełdą na świecie, gdzie odbywa się sprzedaż i kupno kawy jest Nowojorska Giełda Kawy i Cukru. A największy port przeładunkowy kawy znajduje się w niemieckim Hamburgu. Kawa dopieszcza nasze podniebienie od kilku wieków. W Europie pojawiła się w szesnastym wieku, a w Polsce sto lat później.


Sytuacja uległa zmianie kiedy Europejczycy założyli

Do europejskich filiżanek napój z ziaren kawowca zawitał około XVI wieku i uważany był za medyczny specyfik. Kawa była bardzo rzadkim i drogim dobrem, długo niedostępnym dla ludzi z niskich czy nawet średnich warstw społecznych. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Europejczycy założyli własne plantacje w koloniach Azji i Ameryki Południowej, a Bliski Wschód przestał być jedynym dostawcą kawy dla Starego Kontynentu. Na początku XIX wieku już nie tylko elity, ale praktycznie każdy Europejczyk mógł raczyć się kofeinowym nektarem. Sprzedaż kawy wzrosła do niewyobrażalnego do tej pory poziomu. Kawiarnie pojawiały się w miastach jak grzyby po deszczu. W samym tylko Wiedniu pod koniec XIX wieku funkcjonowało ich około 1200. W Europejskich sercach zagrzały sobie szczególne miejsca włoskie sposoby przygotowywania kawy. Takie określenia jak cappuccino, caffè czy latte macchiato zagościły na stałe w językach Starego Kontynentu, ciągle wzbudzając niewiarygodnie przyjemne skojarzenia. Kawa włoska stała się praktycznie jedyną, „prawdziwą kawą”; inna niż italska przestała istnieć. Ba! Dla wielu nawet nie ma prawa bytu.